Zarejestruj się
  • Wybierz język:
  • pl
  • en
  • de
  • ru
Zmontuj sobie wyjazd

Znajdź nocleg

Znajdź nocleg

Ciekawy region

Ciekawy region

Żagański

Powiat żagański leży na południowym zachodzie województwa lubuskiego na skraju Niziny Śląskiej. Jego siedzibą jest miasto Żagań. Na terenie powiatu rozpościerają się Bory Dolnośląskie, skąd wypływają i wpadają do rzeki Bóbr jej lewostronne dopływy: Kwisa i Czerna.Atrakcją powiatu żagańskiego, jest znaczna powierzchnia lasów obfitujących w runo leśne, liczne rejony łowieckie, rzeki oraz zbiorniki wodne. Spotkać można wiele gatunków chronionych

Więcej

Žilinský kraj

Kraj Żyliński położony jest w północno-zachodniej części Słowacji. Od strony północnej graniczy z Polską, od strony zachodniej z Republiką Czeską. Obejmuje obszary historycznych regionów: Orawa, Kysuce, Turiec oraz Liptov.

Głównym ośrodkiem regionu jest Żylina, miasto z kilkoma cennymi zabytkami: kościołem św. Trójcy (pierwotnie gotyckim, potem wielokrotnie przebudowanym); renesansową wieżą Buriana, zamkiem Budatin z XIII w. i romańskim kościołem św. Stefana (XIII w.).

W Kraju Żylińskim znajduje się niezwykle malowniczo położony zamek Orawski. Początki zamku, jakby „przyklejonego” do stromej ponad 100-metrowej skały, sięgają XIII w. Potem wielokrotnie był przebudowany, dziś reprezentuje różne style architektoniczne. Z góry rozciąga się widok zapierający dech w piersiach.

W regionie znajduje się kilka wartych uwagi zabytkowych wsi i skansenów. Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Vlkolínec – malowniczo położony żywy rezerwat architektury (45 tradycyjnych liptowskich chat). Warto też odwiedzić Cicmany – pięknie położone wśród Gór Strażowskich, Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie, Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu-Brestovej u wylotu Doliny Rohackiej, rezerwat orawskiej architektury ludowej w Podbielu oraz Muzeum wsi Kysuckiej w Novej Bystricy-Vycholovce, gdzie także  historyczna kolej leśna z początku XX w.

Kraj Żyliński może też poszczycić się trzema uzdrowiskami: Oravice, Turcianskie Teplice, Rajeckie Teplice oraz dwoma kąpieliskami  termalnymi: w Liptowie i Bešeňovej.

W regionie leży też największy (35 km²) sztuczny zalew na Słowacji, Jezioro Orawskie oraz zbiornik Liptowska Mara, zwany Liptowskim Morzem, o powierzchni 28 km².

Na terenie Kraju Żylińskiego znajdują się aż 3 parki narodowe: Park Narodowy Wysokie Tatry, najstarszy na Słowacji (1949 r.) obejmujący Tatry Wysokie, Zachodnie oraz Bielskie, Parki Narodowe Wielka Fatra i Mała Fatra oraz Park Krajobrazowy Kysuce.

Główne trasy rowerowe regionu: Kysucka Droga Rowerowa (60 km), Turčianska Droga Rowerowa (55 km) oraz Trasa Rowerowa Doliną Wagu (120 km).Noclegów: 0

Inne atrakcje: 0

Imprez w okolicy: 8

Innowacyjna gospodarka